Co warto wiedzieć o dopisaniu współwłaściciela pojazdu

Dopisanie współwłaściciela do pojazdu jest skutecznym i znanym sposobem obniżenia składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak powinno przebiegać dopisanie współwłaściciela? Sprawdź!

Czy to skomplikowany proces?

Aby móc dopisać współwłaściciela pojazdu niezbędna będzie odpowiednia podstawa prawna – akt darowizny. To nic skomplikowanego. Gotowy formularz jest dostępny w Wydziale Komunikacji. Wydrukujemy go także, za pomocą pobierania wzoru ze strony urzędu. Dokument powinien być przygotowany w 2 egzemplarzach – jeden dla każdego współwłaściciela.

Pierwsze kroki

Pierwszy krok to uiszczenie opłaty w Urzędzie Skarbowym. Z opłaty jesteśmy zwolnieni, gdy dopisujemy rodzica, małżonka czy rodzeństwo – najbliższą rodzinę. Jeżeli to ktoś obcy, powinniśmy być przygotowani na oddanie 2% – wartości obciążenia – a to w ramach podatku.

Obowiązki i prawa

Wszyscy współwłaściciele pojazdu powinna widnieć w dokumencie kupna-sprzedaży. Wówczas automatycznie będą widnieć w dowodzie rejestracyjnym.

 

Zobacz też:

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

Previous post Zakres ochrony polisy AC
Next post Dobre oferty dla samochodu
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/