Jak odzyskać składki OC przy sprzedaży samochodu?

Zaraz po zakupie auta należy sprawdzić, czy dany pojazd posiada obowiązkowe OC. Nawet za jeden dzień braku Odpowiedzialności Cywilnej zostanie nałożona kara. Przy sprzedaży auta warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość odzyskania składek OC za niewykorzystany okres.

OC i samochód

Polisa OC podpisywana jest na konkretne imię i nazwisko. Jest tam też ujęta nazwa auta, przebieg, a także numer rejestracyjny, aby było łatwiej zidentyfikować na jaki pojazd jest dana polisa. Przy czym trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie OC zawsze należy do pojazdu. Sprzedajemy auto? OC “idzie” do nowego właściciela. Tak, często kierowcy w ten sposób zachęcają innych do zakupu pojazdu informując, że polisa przykładowo ważna jest jeszcze kilka miesięcy. Można jednak postarać się o zwrot składek za niewykorzystane OC. W jaki sposób?

Zwrot pieniędzy

Aby móc odzyskać swoje pieniądze, potrzebna będzie nowa polisa – już na nowego właściciela. Trzeba się więc w tej kwestii porozumieć z osobą, która będzie od nas pojazd kupować. Czy będzie chciał taki pakiet ubezpieczeniowy zakupić, czy też nie. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że nowy właściciel chce wykorzystać to, co ma. Niestety, ale w tym momencie, jako eks- właściciele nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Jeżeli nowy właściciel zgadza się na wykupienie nowej polisy, to wtedy należy skontaktować się z ubezpieczalnią, która na bieżąco wszystkie informacje będzie miała w systemie. Wtedy jak najbardziej można starać się o odzyskanie pieniędzy ze składek OC.

Zobacz inne:

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

 

Previous post Rejestracja samochodu sprowadzanego z zagranicy
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/