OC na samochód – podstawowe informacje dla kierowców

Odpowiedzialność Cywilna to polisa ubezpieczeniowa, której główną funkcją jest zabezpieczenie…portfela kierowcy. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku, właściciel polisy OC, odpowiedzialny za wydarzenie na drodze, nie otrzyma pieniędzy.

Odpowiedzialność wobec innych

OC to dokument, który zawsze trzeba mieć przy sobie. O ile nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy, o tyle dokument OC jest wymagany wraz z dowodem rejestracyjnym. Nic więc dziwnego, że tylu kierowców obydwa te dokumenty trzyma przy sobie, w jednej folii. Można powiedzieć, że OC to tak naprawdę zabezpieczenie dla innych kierowców, jeżeli to my spowodujemy wypadek. Podobnie jest w przypadku innych kierowców. Jeżeli to oni spowodują wypadek, to my otrzymamy pieniądze z ich ubezpieczenia OC. Osoba nieposiadająca OC płaci za wszystkie szkody z własnej kieszeni, a na dodatek otrzyma karę finansową za brak ważnej polisy OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

O OC przypomnimy sobie na ogół w przypadku kontroli drogowej na drodze. Policja ma prawo zażądać odcinka oznaczającego opłacenia ubezpieczenia. Przypominamy również sobie o tym w tym momencie, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe wysyła nam list odnośnie zbliżającego się końca okresu ubezpieczeniowego. Trzecia sytuacja to wtedy, gdy spowodujemy wypadek. Wtedy to na żądanie osób pokrzywdzonych nie tylko musimy podać swoje dane, ale także numer polisy ubezpieczeniowej wraz z dokładną nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego. Tak w skrócie można opisać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. 

Zobacz także:

Opłata OC po terminie

Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu

Podatek od kupna samochodu

AC w wariancie serwisowym

Kiedy nie trzeba płacić za OC?

 

Next post Zakres ochrony polisy AC
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/